تبلیغات
برای المپیادی ها می نویسیم - المپیاد نجوم چیست؟
 
برای المپیادی ها می نویسیم
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد لاری
نظرسنجی
در جه المپیادی شرکت می کنید ؟


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
یکشنبه 20 فروردین 1391 :: نویسنده : محمد لاری


به طور کلی آزمون‏های المپیاد به مجموعه آزمون‏هایی گفته می‏ شود که به منظور کشف و شکوفایی استعداد دانش‏آموزان مستعد در هر رشته و گرایش برگزار می­ گردد. المپیاد نجوم نیز یکی از رشته‏های نوپا در میان رشته ‏های المپیادی است. در حال حاضر مسئولیت برگزاری المپیاد‏ نجوم بر عهده‏ی باشگاه دانش‏پژوهان جوان است.

باشگاه دانش‏ پژوهان با هدف شناسایی، جذب، پرورش، حمایت و هدایت دانش آموزان و جوانان با استعداد کشور و اعتلای سطح علمی آنان در شهریور ۱۳۷۴ تاسیس شده است ششمین دوره‏ی المپیاد نجوم در پایان تابستان سال ۱۳۸۹ به پایان رسیده است و اسامی برگزیدگان آن اعلام شده است.

المپیاد چه مزایایی دارد؟

به منظور ایجاد انگیزه در بین شرکت‏ کنندگان المپیادهای علمی، مزایایی بر شمرده شده که از جمله‏ی آنها می‏توان به معافیت از کنکور و ورود به دانشگاه و رشته‌ی مورد علاقه اشاره کرد.

متأسفانه بعضی از افرادی که به مطالعه‏ی المپیاد می‏پردازند، تنها انگیزه‏ی خود را بهره‏مند شدن از معافیت‏های کنکور و امتیازهایی که برای سربازی لحاظ می‏شود می‏دانند.

طریقه‏ ی قبول شدن و اهدای مدال چگونه است؟

المپیاد نجوم در چند مرحله برگزار می‏شود؛ مرحله‏ی اول معمولاً در بهمن ماه برگزار می‏شود و سؤالات آن به صورت تستی و تعدادی سؤال پاسخ کوتاه است. شرایط لازم برای شرکت در آن، تنها کسب نمرات نسبتاً بالا در دروس ریاضی و فیزیک است. در این مرحله حدود ۲۰۰۰ نفر شرکت می‏کنند که در این بین حدود ۲۰۰ نفر از آنها یعنی ده درصد از شرکت کنندگان مرحله‏ی اول پذیرفته می‏شوند.

مرحله‏ی دوم المپیاد نجوم در اردیبهشت ماه برگزار می‏شود و سوالات آن به صورت تشریحی طراحی می­ شود. در این مرحله حدود ۴۰ نفر پذیرفته می‏شود که برای این افراد کلاس‏های دوره‏ی تابستانی برگزار می‏شود. در حین برگزاری کلاس‏ها و در نهایت انتهای دوره آزمون‏هایی منظم برگزار می‏شود. در این مرحله به افرادی که بیست درصد نمره­ی قبولی را نسبت به دیگران کسب کنند، مدال طلا و به دیگر برگزیدگان مدال نقره و برنز اهداء می­ شود.

لازم به ذکر است، افرادی که کمتر از هفتاد درصد نمره را نسبت به دارندگان مدال برنز کسب کنند، تنها دیپلم افتخار دریافت می­ نمایند

در نهایت برای افرادی که موفق به کسب مدال طلا می‏شوند، دوره‏هایی تکمیلی برگزار می‏شود که در این میان حدود نیمی از دارندگان مدال طلا به المپیاد جهانی اعزام می‏شوند.

از ایراداتی که به برگزاری این المپیاد (و کلاً المپیاد‌های دیگر) وارد است، زمان اعلام نتایج است؛ به طوری که بسیاری از علاقه مندان پس از برگزاری آزمون در بهمن ماه تا زمان اعلام نتایج که در اواخر استفند ماه است، دچار تعلل می‌شود که آیا باید به مطالعه‌ی المپیاد ادامه دهند یا این که احتمال قبولی آنها در این مرحله بسیار پایین است و باید به درس‌های مدرسه و سایر فعالیت بپردازند.

حال باید دید که تصحیح ۲۰۰۰ برگه آن هم به صورت تستی به چه دلیل در حدود ۵۰  روز زمان نیاز دارد

سؤالات در چه سطحی ارائه می‏شوند؟

بسیاری از علاقه مندان به شرکت در المپیاد نجوم، در ابتدا جذب زیبایی­های نجوم می­ شوند. اما باید گفت که المپیاد نجوم تفاوت‏های بسیار زیادی با نجوم رصدی دارد. بخش نجوم آماتوری و رصد به طور کلی بخش کمی از سؤالات را در بر می­ گیرد و نکته­ ی مهم آن است که تعداد قابل توجهی از مدال آورندگان اطلاعات بسیار کمی از بخش رصدی و آماتوری نجوم دارند!

شاید بتوان گفت سؤالات المپیاد نجوم نمونه‏هایی ساده‏سازی شده از مباحث پیچیده و دانشگاهیِ نجوم و فیزیک محاسباتی است. المپیاد نجوم درواقع ارتباط بسیار زیادی به فیزیک و ریاضیات دارد و همین موضوع شرکت‏کنندگان در المپیاد نجوم را ملزم به فراگیری فیزیک و ریاضیات می نماید.

سؤالات المپیاد نجوم عموماً به این صورت است که متغیر‏هایی داده می‏شود و پارامترهای دیگر مورد سؤال قرار می‏گیرد. به عنوان مثال در برخی موارد، فاصله‏ی یک قمر مصنوعی در چند نقطه از مدار خود نسبت به مرکز زمین داده می‏شود و در نهایت دوره‏ی گردش، میزان کشیدگی و حداکثر و حداقل فاصله‏ی آن از زمین مورد سوال قرار می‏گیرد. برای آشنایی با برخی سوالات دیگر می‏توان نمونه‏های زیادی را نام برد. مثلاً تحلیل مدار انتقال یک ماهواره از سیاره‏ای به سیاره‏ی دیگر و محاسبه‏ی انرژی مورد نیاز برای جابجایی، تعیین مختصات آسمانی و تبدیل دستگاه‏های مختصاتی به یکدیگر و یا بررسی برخی از ویژگی‏های تلسکوپ‏ها، از جمله سؤالات متداول در المپیاد نجوم به شمار می‏ روند.

**********************************************

مباحث المپیاد نجوم

شاید برای بسیاری از علاقه مندان به شرکت در المپیاد نجوم سوال هایی از این قبلی که موضوعات کلی به چه صورتی است و یا باید در چه مباحثی تلاش بیشتری داشته باشند پیش بیاید به همین دلیل سعی داریم در این قسمت به المپیاد بپردازیم تقریباً می‏توان موضوعات المپیاد نجوم را در شش سرفصل تقسیم بندی کرد

:

نجوم کروی

نجوم کروی که به علم هیئت نیز شناخته می‏شود، به حرکت ظاهری اجرام آسمانی می‏پردازد و حرکت قبل و بعد آنها را تحلیل می‏کند. در این علم تنها ظاهر حرکت موضوعیت دارد و مهم نیست که زمین به دور خود می‏چرخد یا ستارگان و خورشید به دور زمین!

این علم با گذر زمان دچار تغییرات نمی‌شود زیرا بر مبنای مشاهدات طرح ریزی شده به همین دلیل اگر به جای معلم المپیادتان ابوریحان بیرونی سر کلاس حاضر شد می‌توانید از نظر علمی مطمئن باشید!

ابزارهای رصدی

تلسکوپ‏های مرئی، رادیویی و …، خود به تنهایی برای ستاره‏شناسان مهم نیستند و صرفاً به جهت این که به کمک آنها می‏توان اطلاعات بیشتری را از اجرام آسمانی استخراج کرد، مورد مطالعه قرار می‏گیرند. در این بخش، عموماً محاسبه‏ی حداکثر بزرگنمایی، مردمک خروجی، حدقدر، توان تفکیک و… مورد سوال قرار می‏گیرد.

اخترفیزیک و تابش

تحول ستارگان، زندگی آنها، تولید انرژی و سرانجام آنها اساس اخترفیزیک را تشکیل می‏دهند و مسائل مربوط به نور خارج شده از  ستارگان، محاسبه‏ی درخشندگی، قدر و… از موضوعات مهم بخش تابش به شمار می‏روند.

مکانیک آسمانی

اِعمال روابط و مسائل مکانیک زمینی بر روی اجرام آسمانی، مکانیک آسمانی یا مکانیک سماوی نامیده می‏شود. تحلیل حرکت، چرخش، سرعت و تغییرات پیش روی اجرام آسمانی، عموماً از موضوعات اصلی مکانیک سماوی به شمار می‏روند.

کیهان شناسی

موضوعات و مسائلی پیرامون کهکشان‏ها، تولد و سرنوشت عالم و تمام مواردی که در ستاره‏شناسی بزرگ مقیاس (کهکشان‏ها و بزرگتر از آن) مورد بررسی قرار می‏گیرد، جزو مباحث کیهان شناسی به شمار می‏روند.

بخش اخترفیزیک، مکانیک سماوی و کیهان شناسی، بخش‌هایی از نجوم هستند که با گذشت زمان و پیدا شدن فرضیات جدید نظریات و فرضیات قبلی برچیده می‌شود و نظریات چند قرن قبل ممکن است برای ما بسیار خنده آور و مضحک باشد. لذا باید توجه لازم را مبذول بدارید که از دوستان فعال در نجوم کروی همچون بیرونی و طوسی برای این مباحث استفاده نفرمایید!

نجوم عمومی و رصد

برخی از مطالب حفظی مانند حرکت معکوس سیاره‏ی زهره به دور خود در مقایسه با سیارات دیگر، از جمله مهمترین و کارآمدترین موضوعات نجوم عمومی به شمار می‏روند. در بخش رصد نیز عموماً سؤالات به گونه‏ای طرح می‏شود که تنها شرکت کنندگانی که کاملاً بر آسمان مسلط هستند از عهده‏ی پاسخ دادن به آنها برآیند.

همچنین می توانید فایل پی دی افی که باشگاه دانش پژوهان جوان با عنوان “مباحث و منابع المپیاد نجوم و اخترفیزیک ” بر روی سایت خود قرار داده است را از اینجا دانلود کنید

همچنین پیشنهاد می شود نگاه کنید به “چه مطالعه کنیم؟

همچنین توجه شما را به یک پاورپوینت در رابطه با گرایش های مختلف نجوم جلب می کنم. برای دانلود اینجا را کلیک کنید

**********************************************

برای المپیاد چه مطالعه کنیم

،موضوعاتی که باید برای موفقیت علمی در المپیاد نجوم مورد مطالعه قرار بگیرد شامل مباحث زیادی می شود که در قسمت مباحث المپیاد نجوم به آنها اشاره کردیم.

حال می خواهیم ببینیم که چه مطالبی باید مورد مطالعه قرار بگیرد که مباحث المپیاد تا حد قابل قبولی تحت پوشش قرار بگیرد.

باشگاه دانش پژوهان در فایلی منابع خود را معرفی کرده است که می توانید ان را از اینجا دانلود کنید. در این فایل منابع به صورت تیتروار معرفی شده که در اینجا به تفصیل انها را بررسی می کنیم:

 

1. کتاب های فیزیک دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی

۲٫ کتابهای ریاضی ۱ و ۲، هندسه ۱ و ۲، آمار، جبر و احتمال، حسابان و هندسه تحلیلی

برای دانلود تمام کتاب های درسی ایران اینجا کلیک کنید. توجه کنید که حتماً راهنمای ان را مطالعه کنید

۳٫ مبانی فیزیک، دیود هالیدی، رابرت رزنیک

از این کتاب ویرایش های مختلفی وجود داد که می توانید یکی از ویرایش های ان را از اینجا دانلود کنید

شرح: کتاب مبانی فیزیک، نوشته ی دیوید هالیدی یکی از معروف ترین کتاب های فیزیک است که تمام رشته های مهندسی این کتاب را می خوانند. جلد اول این کتاب در رابطه با مکانیک است. این کتاب باعث می شود که حل بسیاری از سوالات مکانیک سماوی در المپیاد نجوم آسان شود. ویرایش های مختلف این کتاب روز به روز بهتر می شود و بیان آن ساده تر می شود. برای ارتباط با این کتاب باید با مشتق و انتگرال آشنا باشید.

۴٫ نجوم کروی و.م اسمارت، ترجمه داود محمد زاده جسور، مرکز نشر دانشگاهی (فصول ۱،۲،۳،۵،۶،۱۰) ،

شرح:کتاب نجوم کروی، یکی از بهترین کتاب های منبع در المپیاد نجوم به شمار می رود. همانطور که گفته شد فصول زیر در این کتاب از اهمیت زیادی برخوردارند:

 • فصل یک شامل:مثلثات کروی و روابط و قوانین حاکم بر آن است.
 • فصل دو شامل:کره ی سسماوی و دستگاه های مختصاتی و طلوع و غروب اجرام است
 • فصل سه شامل: مباحث شکست نور و شکست نور ستارگان در جو است.
 • فصل پنجم شامل: حرکت های سیارات است که به قوانین حرکت از جمله قوانین نیوتون و معادلات کپلر پرداخته است (مکانیک سماوی)
 • فصل ششم شامل:مطالب مرتبط با زمان است و به تقویم ها و بعضی مطالب از این قبیل می پردازد
 • فصل دهم شامل: حرکت تقدیمی و تغییر استوا و مطالبی از این قبیل است

برای مطالعه ی این کتاب باید تا حد زیادی با انتگرال و مشتق آشنا باشید

متأسفانه به دلیل رعایت حقوق نشر از قرار دادن ترجمه این کتاب معذوریم واما می توانید متن انگلیسی این کتاب را از اینجا دانلود کنید

برای خرید می توانید از این لینک استفاده کنید

۵٫ آشنایی با اخترفیزیک ستاره ای (جلد اول) نوشته اریکا بوم، ترجمه دکتر منیژه رهبر، مرکز نشر دانشگاهی

شرح:کتاب نجوم و اخترفیزیک ستاره ای کتابی کامل در رابطه با اخترفیزیک است که فصل های ان عبارتند از:

۱٫ محل ستارگان

۲٫ ویژه حرکت های ستارگان

۳٫ فاصله های ستارگان نزدیک

۴٫ روشنایی های ستارگان

۵٫ نمودار رنگ – قدر

۶٫ درخشندگی ستارگان

۷٫ شعاعهای زاویه ای ستارگان

۸٫ دماهای موثر ستارگان

۹٫ جرمها و شعاعهای ستارگان

۱۰٫ طبقه بندی طیفی

۱۱٫ شناخت طیف های ستاره ای

۱۲٫ ستارگان جمعینت II (دو)

۱۳٫ چرخش ستاره ای

۱۴٫ میدان های مغناطیسی ستاره ای

۱۵٫ ستارگان دارای طیف های غیر عادی

۱۶٫ ستارگان تپنده

۱۷٫ ستارگان انفجاری

۱۸٫ خورشید ما

۱۹٫ جذب میان ستاره ای

۶٫ نجوم و اخترفیزیک مقدماتی (جلد اول و دوم)، زیلیک و اسمیت، ترجمه تقی عدالتی و جمشید قنبری، انتشارات آستان قدس رضوی

 

شرح:کتاب نجوم و اخترفیزیک مقدماتی در دو جلد تدوین شده که ویرایش جدید ان بسیار بهتر شده و بهبود یافته است.مباحث کلی و فصول اصلی جلد اول که بیشتر مباحث مکانیک سماوی و منظومه ی شمسی را توضیح می دهد عبارتند از:

۱٫ مکانیک سماوی و منظومه شمسی

۲٫ منظومه ی شمسی در مرایا

۳٫ دینامیک زمین

۴٫ سیستم زمین- ماه

۵٫ سیارات خاکی: عطارد، زهره و مریخ

۶٫ سیارات مشتری گون و پلوتو

۷٫ اجرام کوچک و منشا منظومه ی شمسی

۸٫ تابش الکترومغناطیسی و ماده

۹٫ تلسکوپ ها و اشکار سازها

۱۰٫ خورشید، یک ستاره ی الگو

همچنین مطالب جلد دوم که مباحث اخترفیزیک را پوشش می دهد عبارتند از:

۱۱٫ ستارگان:فواصل و قدرها

۱۲٫ ستارگان: سیستم های دوتایی

۱۳٫ ستارگان: نمودار هرتسگرونگ – راسل

۱۴٫کهکشان خودی: یک پیش دوره

۱۵٫ دوران کهکشانی: حرکت های ستاره ای

۱۶٫ تحول ستارگان

۱۷ مرگ ستارگان

۱۸٫ ستارگان متغیر و غیر طبیعی

۱۹٫ محیط بین ستاره ای و تلود ستارگان

۲۰٫ تحول کهکشان خودی

۲۱٫ کهکشان های ورای راه شیری

۲۲٫ساختار جهان در مقیاس بزرگ

۲۳٫ کهکشان های فعال و اختروش ها

۲۴٫ کیهان شناسی: انفجار بزرگ و ورای ان

برای خرید جلد اول می توانید از این لینک استفاده کنید

برای خرید جلد دوم می توانید از این لینک استفاده کنید

۷٫ نجوم دینامیکی، رابرت تی دیکسون، ترجمه ی احمد خواجه نصیر طوسی، مرکز نشر دانشگاهی

شرح:کتاب نجوم دینامیکی یک کتاب مرجع است که برای کسانی که نجوم را از صفر شروع می کنند بسیار مناسب است. این کتاب در ابتدا با تاریخ علم پرداخته و بیشتر مباحث نجوم توضیحی را پوشش داده است.

برای خرید می توانید از این لینک استفاده کنید

۸٫ ساختار ستارگان و کهکشان ها، پاول هاج، ترجمه ی توفقی حیدرزاده، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی

شرح:ساختار ستارگان و کهکشان ها کتابی است تقریباً فاقد فرمول و رابطه اما مباحث ستارگان و علی الخصوص سیر زندگی آنها را به خوبی توضیح داده است. فصل های اصلی این کتاب عبارتند از:

۱٫ سرآغاز

۲٫ اجزاء لازم برای تشکیل ستارگان

۳٫ شکل گیری ستارگان

۴٫ رشته ی اصلی

۵٫ نوار ناپایداری

۶٫ غولهای سرخ

۷٫ فوران، رمبش و تبهگنی

۸٫ کوتوله های سفید

۹٫ ابرنواختران، تپ اختران و ستار های نوترونی

۱۰٫ سیاهچاله ها

۱۱٫ جهان کهکشان ها

۱۲٫ کهکشان ما

۱۳٫ کهکشان های انفجاری

۱۴٫ جهان چیست

۱۵٫ اندازه ی جهان

۱۶٫ انبساط جهان

۱۷٫ مدل های جهان

برای خرید می توانید از این لینک استفاده کنید

۹٫ ستاره شناسی، اصول و عمل، ا. ای.ری،- دی کلارک، ترجمه ی احمد سیدی نوقابی، انتشارات آستان قدس رضوی

متأسفانه چاپ این کتاب مدت زیادی است که قطع شده است و باید بتوانید این کتاب را از کتاب فروشی های قدیمی فروش و یا نسخه های کپی آن را تهیه کنید

همچنین می توانید نسخه ی انگلیسی آن را از اینجا دانلود کنید

شرح:ستاره شناسی و اصول عمل کتابی است مشابه کتاب نجوم کروی با این تفاوت که متن آن کمی دوست داشتنی تر و آسانتر است البته سطح علمی ان نیز کمی پایین تر است .

۱۰٫ شناخت گیتی ، باربارا سو رایدن، گرداوری و ترجمه افشین آزادمنش، انتشارات معین

شرح:این کتاب مجموعه ی دروس خانم پروفسور باربارا رایدن، استاد کیهان شناسی دانشگاه اوهایو است که بیشتر به صورت تیتروار بیان شده و از توضیحات مبسوط خودداری کرده است

۱۱٫ آشنایی با مکانیک، دانیل کلپنر، روبرت جی، .کلنگر؛ ترجمه محمد علی مقیمی، ولی اله ناصری، هوشنگ سپهری، مرکز نشر دانشگاهی (فصل های ۱،۲،۳،۴،۶،۹)

شرح:این کتاب جزو کتب قوی و به قولی جان دار (!) المپیاد نجوم است! برای مطالعه ی این کتاب باید بر مشتق و انتگرال مسلط باشید.

شایان ذکر است فصولی که در این کتاب مورد توجه است عبارتند از:

فصل یک: بردارها و مکانیک – مقدمات ریاضی

فصل دو:قوانین نیوتون- مبانی مکانیک نیوتونی

فصل سه:تکانه

فصل چهارم: کار و انرژی

فصل ششم: تکانه ی زاویه ای و محور دوران ثابت

فصل نهم: حرکت ناشی از نیروی مرکزی (مکانیک سماوی)

برای خرید می توانید از این لینک استفاده کنید

۱۲٫ دینامیک کلاسیک:ذرات و سیستم ها، (فصل۷) جری ماریون، استیفن تورنتون، ترجمه جلال الدین پاشایی راد، بهرام معلمی، مرکز نشر دانشگاهی

شرح:این کتاب برای دانشجویان کارشناسی فیزیک و مهندسی در سالهای بالاتر تحصیلشان تدوین شده است. اما تلاش زیادی شده است تا کتاب طوری بازسازی شود که بتواند برای دوره یک ترمی یا دوره دو ثلث هم مناسب باشد.این کتاب حاوی مثالها و مسائل آخر فصل خیلی بیشتری است نسبت به ویرایش قبل است. محتوای فصل مربوط به مکانیک نیوتونی با افزوده شدن چند مفهوم همراه با مثالهای جدید غنیتر شده است. گرانش و سیستمهای ذرات از فصل ۲ در چاپ اول به فصلهای جداگانه منتقل شده است. سه فصلی که در چاپ اول به مبحث نوسانها اختصاص یافته بود در یک فصل ادغام شده است. در سرتاسر این کتاب برخی از مباحثی را که تصور می‎شد خیلی تخصصی یا خیلی پیشرفته‎اند حذف شده است (توضیحات از سایت ناشر).

همچنین برای دانلود متن انگلیسی این کتاب اینجا کلیک کنید

برای خرید می توانید از این لینک استفاده کنید

۱۳٫ صورت های فلکی، گری مکلر، مارک چارتند، ویل تریون، ترجمه احمد دالکی، موسسه جغرافیایی و کارتوگرانی گیتاشناسی

شرح:این کتاب شامل نقشه هایی کلی از اسمان است و بعد از معرفی کلی آسمان، به معرفی هر صورت فلکی می پردازد

برای خرید می توانید از این لینک استفاده کنید

۱۴٫ راهنمای ماهانه آسمان شب، ایران رد پت، ویل تریتیون، ترجمه ی احمد دالکی،موسسه جغرافیایی و کارتوگرانی گیتاشناسی،

شرح:این کتاب نیز بسیار مناسب برای بخش رصد است و در ان وضع سیارات و اسمان هر ماه تا سال ۸۹ شرح داده است که می تواند برای بخش رصدی المپیاد (و حتی منجمان آماتور) بسیار مورد توجه قرار بگیرد

برای خرید می توانید از این لینک استفاده کنید

************************************************

همانطور که مشاهده می کنید در عناوین معرفی شده توسط باشگاه هیچ کتابی با عنوان اصلی المپیاد نجوم وجود ندارد و این به دو موضوع مربوط است:

الف) کتاب مناسبی (از نظر باشگاه) در این زمنیه وجود ندارد

ب) سیاست های باشگاه بر این است که هیچ منبعی روند مطالعه از منابع مختلف را مختل نکند

اما اگر به این منابع نگاهی بیاندازیم بین منابع در می یابیم که بین منابع معرفی شده اختلاف زیادی وجود دارد

مثلاً کتابی مانند صورت های فلکی و نجوم دینامیکی را با کتابی همچون مکانیک کلپنر و یا نجوم کروی اسمارت مقایسه کنید! خواهید دید که یک دانش آموز معمولی در سطح دوم یا سوم دبیرستان پس از خواندن نجوم دینامیکی نمی تواند سراغ کتابی همچون آشنایی با مکانیک کلپنر برود! و این خلاً به شدت حس می شود زیرا عبور از کتاب های عمومی مانند نجوم دینامیکی به کتاب های آکادمیک کار ساده ای نیست. برای حل این مشکل اقدام به نوشتن کتابی به نام «الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک» نمودم

الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک(جلد اول و دوم)؛ نوشته محمد (پیام) بهرام پور، نشر دانش پژوهان جوان

در مقدمه این کتاب می خوانیم

کتاب‌های نجوم و اختر‌شناسی در ایران عموماً یا بسیار ساده هستند و به مباحث پیش‌پا افتاده اشاره می‌کنند یا این‌که بسیار جدی به مباحث محاسباتی پرداخته‌اند. از این رو گاهی دیده ‌می‌شود افرادی که می‌خواهند از بخش ساده و حفظی نجوم عبور کنند و وارد عرصه‌ی محاسباتی و پیچیده‌ی نجوم شوند، به لحاظ مواجهه با کتاب‌های مختلف دچار مشکل می‌شوند به‌طوری که کتاب‌های موجود یا آن‌قدر ساده و تکراری هستند و یا دشوار و غیر قابل درک و البته مملو از روابط ترسناک! به همین جهت، تلاش نمودیم تا در «الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک» یک پل ارتباطی بین منابع ساده و محاسباتی ایجاد نماییم.

جلد اول این کتاب به موضوعات نجوم کروی، ابزارهای رصدی و اخترفیزیک پرداخته است

جلد دوم این کتاب به موضوعات مکانیک سماوی، منظومه ی شمسی و کیهان شناسی پرداخته است

برای دانلود فهرست مطالب جلد اول اینجا کلیک کنید

نوع مطلب :
برچسب ها :